Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Zajímavosti a okolí

Zajímavosti a okolí

 

Obec Vražkov se nachází v jižní části Ústeckého kraje v okrese Litoměřice přibližně 6 km 
od města Roudnice nad Labem, cca 50 km od města Ústí nad Labem a 45 km od okraje Prahy. Leží v nadmořské výšce 205 metrů nad mořem na jihozápadním úpatí hory Říp. Obec Vražkov je administrativně samostatná, její katastrální plocha činí 763 hektarů a má 1 katastrální území a 1 místní část.

Příslušnou obcí s rozšířenou působností je město Roudnice nad Labem, které je významným regionálním centrem, jelikož se zde nachází správní úřady, školy, nemocnice, policie, sportovní, kulturní a společenské zázemí a poskytuje pracovní příležitosti obyvatelům okolních obcí, kteří sem do zaměstnání dojíždí. V Roudnici nad Labem je také pro obec příslušný stavební úřad. Správní obvod matričního úřadu je v obci Horní Beřkovice. 

V roce 1763 občan J. Kratochvíl postavil ve středu obce barokní kapličku a obci ji pak daroval. Kaplička slouží zároveň jako památník obětem válek. V kapličce je umístěna deska se jmény a podobenkami padlých občanů v 1. světové válce a obětem 2. světové války je věnována malá tabulka nad vchodem do kapličky pořízená Sportovním klubem Vražkova v roce 1946.

Uprostřed návsi, vedle autobusové zastávky stojí kříž z r. 1846, ke kterému byla ve dvacátých letech 20. století přistavěna zvonička.

V blízkosti obce Vražkov se nachází několik chráněných území. Jedná se zejména o přírodní památku horu Říp, která se rozkládá severně od území obce. Říp je nejvyšším vrcholem Dolnooharské tabule. Na vrcholu se nachází rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Přírodní památka zahrnuje celou zalesněnou část mýtické hory. Jedná se o třetihorní vulkanický čedičový vrch, na jehož úbočí se nachází rozsáhlá suťoviště. Původně se jednalo o bezlesý vrch pokrytý stepní vegetací, k umělém zalesnění dubohabřinou došlo v 19. století. Na hoře je rovněž možné občerstvení v Chatě Říp. K turisticky značeným trasám patří žluté turistická trasa od vlakové zastávky Vražkov dojdete na památnou horu Říp, kde dále po modré turistické značce dojdete až do Roudnice nad Labem.

Dalším chráněným územím je národní přírodní památka Kleneč, která se nachází severovýchodě od obce. Rozkládá na západně orientovaném svahu nad říčkou Čepel. Otevřené části oblasti jsou porostlé pískomilnými trávníky s psinečkem a paličkovcem. Roste zde endemický druh hvozdík písečný český, který se přirozeně vyskytuje pouze na této lokalitě.

 

Pěšky se lze vydat z obce Vražkov východním směrem okolo střelnice a říčky Čepel k Průšovu mlýnu nebo opačným směrem do obce Mnetěš, kde je zřízena naučná stezka Mnetěšská alej, po které se dostaneme do Ledčic a tím do HistoryParku Ledčice.

Za zmínku stojí i historicky cenné Vražkovské vykopávky podél nové výstavby.

Po místní železnici lze v létě jet historickým Podřipským motoráčkem do Mšených Lázní a Budyně nad Ohří (vodní hrad) až do Libochovic (zámek) a výstup k hradu Hazmburk. Vláček je vypravován spolkem KŽC (klub železničních cestovatelů).

Dalším významnýv vrchem v obci je Vínek

V soutěži čertů s Pannou Marií o to, kdo postaví vyšší kopec, kdy čerti, kteří "vršili" kopec Vínek a používali pro přepravu zeminy kolečko, zatímco Panna Marie zas nosila zem pro "vršení" Řípu ve vlastním klíně. Samozřejmě vyhrála Panna Marie, což je viditelné pouhým okem, ale od té doby se Vínku někdy také přezdívá „Čertův kopec“.

V katastru obce Vražkov se nachází Hřbitov zvířat, který naleznete na úpatí hory Říp u silnice od Vražkova směrem k obci Rovné. Po Praze jde o druhý hřbitov tohoto typu. V provozu je od roku 2003. Ze hřbitova je nádherný výhled na České středohoří.

V obci Ctiněves se nachází Podřipský rodinný minipivovar. Pivovar byl založen na konci roku 2013, kdy se jedna ze zemědělských budov předělala na pivovar. První pivo se uvařilo v květnu 2014. Jednalo se o světlý ležák. Srdcem pivovaru je měděná dvou nádobová varna o objemu 550 l, ze které putuje mladé pivo na spilku, kde jsou tři spílací kádě a dále dozrává v tancích v ležáckém sklepě. Vaří zde piva jak svrchně, tak spodně kvašená, nefiltrovaná a nepasterizovaná.

Dnes u jen výrazné terénní vlny připomínají hrad Jevín, který stával na ostrožně nad vsí Jeviněves. Kolem zříceniny hradu k Jevíněveskému vinařství.

Další možná trasa z obce přes úpatí hory Říp nás zavede k Dubu letnímu u Vladimírova, který díky své výjimečnosti patří mezi památné stromy České republiky. Dub stojí poblíž takzvaného Vladimírova statku, kde se na začátku republiky scházeli význační čeští umělci. Bývalá venkovská usedlost leží v katastrálním území Rovné pod Řípem obce Krabčice. Usedlost je od 19. prosince 1995 zapsaná v ústředním seznamu kulturních památek České republiky. Objekt s unikátní sochařskou výzdobou Františka Bílka byl dlouhodobě v havarijním stavu. Statek je ale nyní opravován.